close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 26 października 2017

  –– Pakistan jest ważnym partnerem dla Polski w Azji Południowej. Mamy nadzieję na zwiększenie regularności kontaktów na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych oraz na zacieśnienie dwustronnych relacji gospodarczych –– powiedział w Islamabadzie wiceminister Marek Magierowski podczas konsultacji politycznych z udziałem wiceministra spraw zagranicznych Pakistanu Zaheera Aslama Janjuy.

  W ramach wizyty wiceminister spotkał się także z Foreign Secretary Tehminą Janjuą, ministrem produkcji obronnej Raną Tanvireem Hussainem oraz sekretarzem ds. ropy i zasobów naturalnych w Ministerstwie Energii Sikandarem Sultanem Rają. W trakcie wizyty wiceszef MSZ odbył również spotkanie z ambasadorem UE w Islamabadzie Jeanem-Francois Cautainem oraz z obrońcami praw człowieka w Pakistanie.  

   

  Podczas konsultacji politycznych poruszono tematy obejmujące relacje polityczne i gospodarcze oraz możliwości dalszego ich zacieśniania, a także poszukiwania nowych dziedzin współpracy. Omówiono także kwestie regionalne i globalne, w tym problemy związane z walką z terroryzmem. - Polska w ramach solidarności międzynarodowej będzie kontynuować wsparcie inicjatyw dotyczących zwalczania terroryzmu na forach międzynarodowych – zapewnił wiceminister Marek Magierowski.  Rozmowy dotyczyły także współpracy w ramach organizacji międzynarodowych. Wiceszef polskiej dyplomacji podczas rozmów z pakistańskimi partnerami zabiegał o poparcie kandydatury Łodzi do organizacji międzynarodowej wystawy EXPO w 2022 r.

   

  Podczas kurtuazyjnego spotkania z Foreign Secretary Tehminą Janjuą wiceszef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że Polskę i Pakistan łączą szczególne więzi historyczne. Po powstaniu państwa Pakistan, polscy piloci, weterani II wojny światowej, pomagali Pakistanowi w tworzeniu Pakistańskich Sił Powietrznych. Wiceminister przypomniał także o udziale, jaki miał Pakistan w doprowadzeniu do upadku komunizmu w krajach Europy Środkowej. Omówiono kwestie bezpieczeństwa regionalnego (w kontekście sytuacji w Afganistanie) oraz relacje obu krajów ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami. - Doceniamy dotychczasowe działania rządu Pakistanu i poświęcenie, jakie poniósł pakistański naród w walce z terroryzmem – powiedział wiceminister.

   

  W rozmowach ze stroną pakistańską wiceszef polskiej dyplomacji zwracał szczególną uwagę na perspektywy rozwoju współpracy w dziedzinie gospodarczej. Podczas spotkania z sekretarzem ds. ropy i zasobów naturalnych w Ministerstwie Energii Sikandarem Sultanem Rają podziękował stronie pakistańskiej za dotychczasowe wsparcie udzielane polskiej firmie PGNiG S.A., która prowadzi działalność w tym kraju od 1997 r. oraz wyraził nadzieję na dalszy rozwój działalności spółki. Z kolei podczas dyskusji z ministrem produkcji obronnej Raną Tanvireem Hussainem wyraził satysfakcję ze zwiększenia intensywności kontaktów wojskowych w ostatnim czasie oraz nadzieję na rozwój współpracy w dziedzinie obronności.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  1
  10
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: